Praděd: Nejvyšší vrchol Moravy a Slezska

Praděd je ikonický vrchol Hrubého Jeseníku a současně nejvyšší hora Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska. S nadmořskou výškou 1491 m se jedná o pátou nejvyšší horu České republiky. Díky své nadmořské výšce, drsnému podnebí a bohaté historii se stal symbolem regionu i oblíbeným cílem turistů.
Geografie a přírodní podmínky
Praděd je známý svým drsným klimatem – průměrná roční teplota zde nepřevyšuje 1 °C, což z něj činí jedno z nejchladnějších míst v České republice. Vrchol leží ve Slezsku, přičemž historická hranice mezi Moravou a Slezskem probíhá jen kousek pod ním. Díky tomu je nejvyšší bod Moravy situován asi 50 metrů od samotného vrcholu.
Horský masiv je součástí CHKO Jeseníky a jeho přírodní ekosystémy zahrnují alpínský, subalpínský a montánní stupeň. Na severním svahu hory najdete Tabulové skály, mrazový srub s unikátní květenou, což z něj činí botanicky cennou oblast.
Historie a vysílač na Pradědu
Na vrcholu původně stála kamenná rozhledna, nazývaná Habsburgwarte, která byla dokončena v roce 1912. Tato věž byla postavena v romantickém stylu připomínajícím gotický hrad. Po druhé světové válce začala chátrat a v roce 1959 se zřítila.
V 60. letech, s nástupem televizního vysílání, vznikla na Pradědu dřevěná konstrukce s vysílačem, která byla později nahrazena současnou betonovou věží. Ta byla dokončena v roce 1983 a měří 146,5 m (původně 162 m). Vyhlídková plošina ve výšce 73 m nabízí za dobrého počasí výhled na Lysou horu, Sněžku, nebo dokonce Vysoké Tatry.
Přístup na vrchol
Výjezd začíná u závory ve Hvězdě, kde je nutné uhradit poplatek za výjezd (platba pouze v hotovosti). Provoz je řízen pravidlem kyvadlové dopravy: z Hvězdy na Ovčárnu se vyjíždí vždy v celou hodinu od 7:00, zatímco z Ovčárny na Hvězdu je možné odjíždět vždy o půl.
Praděd je dostupný několika turistickými trasami:
- Z Karlovy Studánky přes chatu Ovčárna (9 km, asfaltová cesta).
- Z Červenohorského sedla po červeně značené hřebenovce (10 km).
- Z Koutů nad Desnou přes přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně (14 km s převýšením 800 m).
Dalšími variantami jsou trasy ze sedla Vidly nebo ze sedla Skřítek. Vrchol je přístupný i v zimě, kdy je oblíbený mezi běžkaři a lyžaři.
Název a legenda
Praděd získal svůj název podle legendárního ochránce Jeseníků – Praděda. Historicky byl známý jako Altvater(německy) či Pradziad (polsky). Pověsti o Pradědovi dodávají hoře mystickou atmosféru a přitahují turisty, kteří chtějí zažít kouzlo tohoto místa.
Přírodní rezervace
V roce 1955 byla na Pradědu vyhlášena národní přírodní rezervace, která chrání unikátní přírodní ekosystémy a významné geomorfologické jevy. Rezervace se nachází v nejpřísněji chráněné I. zóně CHKO Jeseníky.
Zajímavosti
- Díky vysílači je nejvyšším bodem ČR ve výšce 1616 m n. m. (měřeno k vrcholu antény).
- Oblast je nazývána „Moravský ledovec“ pro své ideální sněhové podmínky v zimě.
- Výhled z vyhlídky patří k nejkrásnějším v Česku.
Praděd je místem, které stojí za návštěvu po celý rok. Ať už hledáte sportovní výzvu, klid přírody nebo historii, tento vrchol vás nezklame.
Osobní doporučení
Na Pradědu si v zimním období nezapomeňte dát bylinný likér Praděd, jehož historie sahá až někam do roku 1877.